Strona główna

wtorek, 21 kwietnia 2015

Zamek Lipowiec (Babice)

Wracając z wycieczki do Wieliczki 08.04. zostało nam trochę czasu i postanowiliśmy zajrzeć do jednego ze średniowiecznych zamków. Padło na zamek Lipowiec w Babicach. Uwielbiam takie miejsca - są malownicze, monumentalne, położone w miejscach pięknych pod względem przyrodniczym. Zapraszam na przegląd zdjęć. 


W poniedziałki wstęp jest wolny. Bilet normalny - 7zł, ulgowy - 4zł.

Zamek położony jest na terenie rezerwatu, w którym zakwitły pierwsze wiosenne rośliny.Zamek okazał się całkiem sporych rozmiarów. Większość sal była pusta, choć w niektórych wisiały obrazy, plansze, przygotowano eksponaty muzealne.
Zamek ma kilka pieter + wieżę. Tu widok na dziedziniec.


Zaciekawiła mnie historia włoskiego teologa Franciszka Stankara. Był on zwolennikiem reform w kościele, co oczywiście nie spodobało się kościołowi. Postanowiona uporać się z tym niewygodnym człowiekiem osadzając go w zamku Lipowiec, gdzie miał odbyć karę wiezienia. W tym czasie Franciszek nie porzucił swych przekonań i nadal je spisywał. Kiedy został uwolniony - opublikował je. Myślę, że w ten sposób choć stracił wolność, miał okazję we względnym spokoju dokończyć swoje dzieła. Tym samym jego przeciwnicy sami zrobili się w konia.

Poniżej cela Franciszka Stankara. Z nim wiąże się historia nieszczęśliwej miłości, przez którą jego ukochana popełniła samobójstwo i ponoć po dziś dzień ukazuje się na zamku jako biała dama.


Puste sale - niektóre są połączone ze sobą. Nic, tylko bawić się w berka.


Widok na Babice


 Wieża...


...i widok z wieży.

Uwielbiam średniowieczne zamki. Mają w sobie coś magicznego. :)

8 komentarzy:

 1. Ja również uwielbiam zamki, chciałabym kiedyś i ten zwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ambitne plany zaliczyć wszystkie jakie są w Polsce :). To rozrywka na długie lata.

   Usuń
 2. Podłączam się i też uwielbiaaaam zamki, w swojej okolicy najbardziej właśnie Krzyżtopór, to oczywiście też są ruiny ale za to jakie duże. Mogłabym tam jeździć co rok, ale mój S już nie chce bo mówi, ze przecież już byliśmy :D Ale co ja poradzę jak u mnie widziałam już chyba większość takich miejsc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi kompletnie nie przeszkadza odwiedzanie tych samych ruin kilka razy. Kocyk, papu, książka/scrabble i można tam spędzić cały dzień. Wtedy nawet już dobrze poznane miejsca nie są nudne :)

   Usuń
 3. Mnie też strasznie podobają się takie stare zamki, ruiny itp. Ten również wydaje się bardzo interesujący i chętnie bym go odwiedziła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne widoki! Uwielbiam ruiny zamków :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam! Uwielbiam takie miejsca :) Zwłaszcza zamki. Obserwuję!

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, kiedy czytam Wasze komentarze i bardzo Wam za nie dziękuję! :)
Proszę, abyście nie zostawiały reklamowych linków. Znajdę Wasze blogi, dzięki linkom podanych w Waszych profilach. Niechciane komentarze będą usuwane. Komentarze "obserwacja za obserwację" będą usuwane